Petak, 18 mart 2011 22:15

NE INTERVENCIJI U LIBIJI! POBEDA ZA ARAPSKE REVOLUCIJE!

  Redakcija
Do juče si me dobro služio: Obama i Gadafi Do juče si me dobro služio: Obama i Gadafi
Ne smemo se zavaravati da će vojna intervencija u Libiji, predvođena Britanijom, Francuskom i SAD, dovesti do demokratije i slobode.
12 razloga za protivljenje bombardovanju...

1. Zapadne vlasti tvrde da su prijatelji ustanaka protiv diktatora na Bliskom Istoku i u Severnoj Africi. Ipak, prvi odgovor britanskog premijera Dejvida Kamerona na revolucije u Tunisu i Egiptu bio je pokušaj prodaje još više naoružanja reakcionarnim kraljevima i emirima.

2. Vazdušni napadi će težiti uspostavljanju kontrole nad naftom i utvrđivanju zapadne sile, a ne uspostavljanju demokratije.

3. Zapadne sile su decenijama podržavale reakcionarne režime arapskog sveta, a sada pokušavaju da se predstave kao prijatelji arapskog naroda.

4. Pre dve godine, Hilari Klinton je poželela dobrodošlicu Gadafijevom sinu u Stejt dipartment, rečima: „Mi duboko vrednujemo odnos Sjedinjenih Država i Libije. Imamo mnogo prilika da produbimo i proširimo našu saradnju i veoma se radujem izgradnji tog odnosa."

5. Vazdušni napad podržavaju države poput Katra i Ujedinjenih Arapskih Emirata – koji su svi, zajedno sa Saudijskom Arabijom, poslali svoje trupe kako bi slomili otpor u Bahreinu. Peta flota SAD stacionirana je u Bahreinu – i pored toga, ubijanje se nastavlja.

6. SAD i Britanija, koje se sada predstavljaju kao prijatelji demokratije, učestvovale su u masovnim ubistvima u Iraku i Avganistanu. Samo u četvrtak SAD su pobile 38 ljudi u pakistanskom regionu Vaziristan.

7. SAD i Britanija puno dobijaju na činjenici da Arapska liga podržava vazdušni napad. Arapska liga je, međutim, krcata režimima koji se protiv sopstvenih naroda bore na ulicama. Tu spadaju Alžir, Bahrein, Jordan, Kuvajt, Oman, Saudijska Arabija i Jemen. Ovo nisu prijatelji demokratije.

8. Francuska vlada koja sada preti Libiji gotovo do samog kraja je podržavala svrgnutog tuniskog predsednika Ben Alija. Prema Saifu al-Islam Gadafiju, libijski režim je učestvovao u finansiranju predizborne kampanje francuskog predsednika Sarkozija 2007. godine!

9. Vazdušni napadi će gotovo sigurno dovesti do dalje eskalacije sukoba. Ukoliko vazdušni napadi ne slome Gadafija, ojačaće argument za ulazak kopnenih trupa i invaziju. Intervencija bi mogla da dovede do podele Libije i stvaranja enklava pod NATO protektoratom. To bi bila ispostava imperijalizma koja bi mogla da se koristi za sprečavanje daljeg razvoja revolucionarnog procesa u Egiptu i drugde.

10. Zapadna vojna intervencija će Gadafiju omogućiti da se predstavi kao antiimperijalista – na sličan način kako je to dozvolila 1999. Slobodanu Miloševiću. To mu može pomoći da ojača svoju poziciju u zemlji.

11. Imperijalistička intervencija nikada nije u interesu potlačenih i eksploatisanih. Ona će ojačati one elemente koji pokušavaju da uspostave moć kapitala širom Bliskog Istoka i Severne Afrike, kao i širom sveta. To će unazaditi revolucionarni proces koji nam je svima bio inspiracija.

12. Mi hoćemo da vidimo kraj Gadafijevog režima. Jedini efikasan način za njegovo uklanjanje i za slamanje libijske vojske u interesu radništva i masa jeste razvitak revolucionarnog procesa širom arapskog sveta – u Tunisu, Egiptu, Libiji i drugde. Ovo nije apstraktna ideja. Slavni pokreti koji su srušili Ben Alija i Mubaraka nastavljaju da zahtevaju dalje političke i socijalne promene. To pruža nadu ne samo regionu, već i celom svetu.

NE vojnoj intervenciji!

Pobeda za arapske revolucije!

1 Komentar

  • Link ka komentaru Nedelja, 27 mart 2011 15:50 posted by Said

    postoji li jedan stav levice o razlozima pobune u Libiji? Desničarska paranoja od "svemoćnog vašingtona koji podmićuje istočne libijce da ratuju" a da za to nemaju razlog (parafraziram "toliko im je dobra socijalna zaštita pod Gadafijem, što se koj kurac bune?!")

    mislim da je danas u javnom mnjenju već potpuno potisnuta grozna slika libijskog "dana gneva" 17.02.2011. kada smo gledali krvave nenaoružane ljude kako ginu na ulicama Bengazija i drugde.

    da li možemo ovde kroz formu komenatara da PRVI PUT u ovoj zemlji čujemo prave razloge revolucionarnih snaga (ma koliko raznoliki bili) da ustanu protiv Gadafija (bez obzira da li je reč o građanima ili narodima iz plemena)

Ostavi komentar

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.

Kalendar dešavanja


Nema najavljenih dešavanja.
egipatbaner

Solidarnost PDF

Maj 2008. Jul 2008. Septembar 2008. Novembar 2008. Decembar 2008. Januar 2009. Februar 2009. Mart 2009. [specijal] April 2009. Leto 2009. Avgust 2009. [specijal] Novembar 2009. Zima 2010. Maj 2010. Leto 2010. Septembar 2010. Oktobar 2010. Novembar 2010. Decembar 2010. Januar/februar 2011. Mart/april 2011. Jun 2011. Septembar 2011. Oktobar 2011. Februar 2012.

Prijavi se na mejling listu

Komentari

Društvo POLITIKA i ekonomija

Nacionalno pitanje

Da li je Makedonija na ivici rata?

Makedoniju je, od početka ove godine, preplavio talas etnički motivisanog nasilja. Početna varnica bljesnula je krajem j...

Nacionalno pitanje

Makedonija: Repriza

Makedoniju je, od početka ove godine, preplavio talas etnički motivisanog nasilja. Da li smo svedoci reprize 2001. godin...

Radnička borba u Srbiji

Živeo Prvi maj – Za novu radničku partiju, za dostojanstvo rada!

Danas se pridružujemo milionima radnica i radnika u svetu i slavimo Međunarodni praznik rada!

POKRET Teorija i istorija

Nauka, kultura i umetnost

khantry design
Studenti ispred austrijskog parlamenta tokom Bologna Burns demonstracija u Beču 11.3.2010.

Studenti opkoljavaju automobil tokom Bologna Burns demonstracija u Beču 11.3.2010.

Linkswende blok trči tokom Bologna Burns demonstracija u Beču 11.3.2010.

 

Svi snimci na M21TV YouTube kanalu

Najčitaniji tekstovi

Marks21 | Solidarnost 2012. Podstičemo preuzimanje i korišćenje materijala koji se nalazi na sajtu, osim u komercijalne svrhe.